NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Двама известни български музиканти ще гостуват на Симфониета - Враца за началото на новия есенен сезон
6715
Авансцена

Двама известни български музиканти ще гостуват на Симфониета - Враца за началото на новия есенен сезон

С именити български гости - диригент и солист, започва есенният сезон на Симфониета – Враца, съобщиха от оркестъра. За първи път на врачанска сцена ще излязат диригентът и композитор Любомир Денев-син, вдъхновител на редица млади български музиканти в съвместните им изяви с филхармония „Пионер“, на сцени като  Музикферайн -Виена, Концертхаус Берлин, зала "България". Под диригентската му палка ще се представи цигуларят Стоимен Пеев, който печели първите си конкурси още като ученик във Варненското музикално училище и участва в програмата на „Концертхаус“ - Виена. Двамата ще гостуват на врачанска сцена на 5 септември в съвместен концерт със Симфониета-Враца от цикъла „Майстори на цигулката“

| 04 Септември 2024, 13:29 ч.
Двама известни български музиканти ще гостуват на Симфониета - Враца за началото на новия есенен сезон
Двама известни български музиканти ще гостуват на Симфониета - Враца за началото на новия есенен сезон
Снимка © Мая Ценова

С именити български гости - диригент и солист, започва есенният сезон на Симфониета – Враца, съобщиха от оркестъра.

Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България.

Събитието е на 1 декември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.

По думите им Kyoto Jazz Massive е движеща сила на световната джаз и електронна музикална сцена вече повече от 30 години, а сега музикантите гостуват у нас, подкрепени от мощния звук на групата Echoes Of A New Dawn Orchestra, разширявайки тяхната визия от джазфънк, броукън бийт до соулфул хаус, космически груув и всичко между тях.

Проектът Kyoto Jazz Massive е основан от братята  Шуя и Йоши Окино и открит от Джайлс Петърсън. Завръща се на европейската сцена след петнадесетгодишна пауза, празнувайки своя 30-ти рожден ден с нов материал и нов състав.

През 1994 г. излиза първата им продукция - компилация, озаглавена Kyoto Jazz Massive V.

Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.

Събитието е на 20 ноември в зала „България“.

Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).

ТВОРБИТЕ

Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 милиона долара), предаде Пи Ей мидия/ДПА.

Електрическата китара "Футурама" е купена от Харисън, когато той е 16-годишен чирак електротехник през 1959 г. Инструментът е изплатен на 44 вноски, след като майка му подписва договор за покупка на изплащане в музикалния магазин на Франк Хеси в Ливърпул.

Китарата беше продадена на търг на "Джулиънс окшънс" в Нашвил, Тенеси, за над 1 милион британски лири (1,27 милиона долара) - двойно по-висока сума от предварителната й оценка. 

Мартин Нолан, изпълнителен директор на тръжната къща, каза, че сумата поставя световен рекорд за най-висока продажба на китара на Джордж Харисън.

"Емблематичната "Футурама" на Харисън - една от най-важните ки

Не обръщаме внимание на човешката душа, а тя боледува много често. Това каза Димитър Туджаров-Шкумбата.

На 12 октомври в Joy Station той ще представи спектакъла си „Смях ли бе да го опишеш – 120 години не стигат“, посветен на 70-годишнината от рождението му и 50 години на сцена.

Според Туджаров човешката душа боледува от всичко ненормално за един нормален човек. По думите му това са агресията, нищетата, болестите, отношенията. Напоследък много неща я нараняват, а лекарството е смехът, смята той.

Представлението с разкази от лични преживявания и наблюдения върху случки от заобикалящата ни среда  част от „Междузвездното турне на Шкумбата и приятели“, започнало на 1 април.

„Много изненади ще има за приятелите в Joy Station“, каза Шкумбата.

По думите му в програмата участват артисти от различни музикалн

За първи път на врачанска сцена ще излязат диригентът и композитор Любомир Денев-син, вдъхновител на редица млади български музиканти в съвместните им изяви с филхармония „Пионер“, на сцени като  Музикферайн -Виена, Концертхаус Берлин, зала "България".

Под диригентската му палка ще се представи цигуларят Стоимен Пеев, който печели първите си конкурси още като ученик във Варненското музикално училище и участва в програмата на „Концертхаус“ - Виена.

Двамата ще гостуват на врачанска сцена на 5 септември в съвместен концерт със Симфониета-Враца от цикъла „Майстори на цигулката“. 

„Концертът е за меломани, страхотна музика, много предизвикателна. Ще предложим „Концерт за цигулка“ на Александър Глазунов, изпълняван заедно с изключителния Стоимен Пеев, който е един от любимите ми цигулари, и „Шехерезада“ на Николай Римски-Корсаков - едно произведение за оркестър от солисти“, разказа Любомир Денев – син.

Той допълни, че много се радва, че директорът на симфониетата Христо Павлов е прегърнал идеята за този концерт, защото са малко оркестрите в България, които могат да го изпълнят, и във Враца е един от тези оркестри.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

С концерт на групата D2, която тази година отбеляза 25-годишнината си, и с изпълненията на „Апогей“ на централния площад на Свищов премина първата вечер на септемврийските празници "Свищовски лозници". 

Публиката се забавлява с изпълненията на музикантите от D2 Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали). Те изпълниха едни от най-обичаните песни в българската музика като „Ледено момиче”, „100 години“, „Две следи“, „Аз те искам“ и получиха бурни овации. Бандата благодари за топлото посрещане на свищовската публика.

Свищовските музиканти от група „Апогей“ изпълниха песни от своя самостоятелен албум и представиха новата си песен за първи път. Изпълненията им бяха аплодирани от събралата се публика.

"Свищовски лозници" започн

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.

Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата. 

Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов. 

По думите на автора албумът се разпространява във всички платф

Пеев допълни, че "Концерт за цигулка" на Глазунов му е любимо произведение от времето, когато е бил ученик, но сега за първи път ще го изпълни с оркестър. Той разказа и за началото на своята музикален път.

„С цигулката започнах късно и съвсем случайно, на 11 години. Имах един сън, че свиря на цигулка, отидох при майка ми и казах. Тя го прие точно като сън, аз обаче продължих да настоявам, че искам да свиря. Купиха ми цигулка, като мислеха, че с това ще приключи, но аз продължих да повтарям, че няма да се науча сам да свиря и ми взеха учител. И така тръгна стъпка по стъпка“, каза Пеев.

В момента Стоимен Пеев гастролира като солист на редица оркестри в страната и чужбина. От 2011 г. е концертмайстор в прочутия камерен ансамбъл „Софийски солисти“, а от 2014 г. до 2022 г. е и първи цигулар на квартет „София“. През 2022 г. защитава докторска дисертация в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“, а от 2023 г. е главен асистент в катедра „Струнни инструменти“, съобщават от Симфониета - Враца в каталога си за концертен сезон лято-есен 2024 г.

Диригентът и композитор Любомир Денев - син вече 14 година дирижира филхармония „Пионер“. Освен това създава оркестрации за London Musical Theatre Orchestra, прави авторска музика, включително и филмова, а в момента работи по нов мюзикъл, сподели самият той. Започнал с пианото като петгодишен, завършил с този инструмент музикалното училище при Иван Дреников.

По думите му това е била страхотна среща в живота му, но най-голяма следа в развитието му е оставил Колин Метерс от Лондонската кралска академия, когото определя като „невероятен преподавател, който не крие занаята“. 

Следващата съвместна изява с Пеев ще е в средата на ноември, с оркестъра на Българското национално радио, разказа маестрото. Като солист Стоимен Пеев ще свири „Концерт за цигулка и оркестър“ от Веселин Стоянов.

Концертът по думите на цигуларя рядко се свири, защото е много труден и не е изпълняван много десетилетия. В програмата са включени още пиесата от Ценко Минкин „Заливът Тронос“ и музиката от филма „Време разделно“ на Георги Генков. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
6715
Авансцена

Двама известни български музиканти ще гостуват на Симфониета - Враца за началото на новия есенен сезон

С именити български гости - диригент и солист, започва есенният сезон на Симфониета – Враца, съобщиха от оркестъра.За първи път на врачанска сцена ще излязат диригентът и композитор Любомир Денев-син, вдъхновител на редица млади български музиканти в съвместните им изяви с филхармония „Пионер“, на сцени като  Музикферайн -Виена, Концертхаус Берлин, зала "България".

| 04 Септември 2024, 13:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Двама известни български музиканти ще гостуват на Симфониета - Враца за началото на новия есенен сезон
Двама известни български музиканти ще гостуват на Симфониета - Враца за началото на новия есенен сезон
Снимка © Мая Ценова

С именити български гости - диригент и солист, започва есенният сезон на Симфониета – Враца, съобщиха от оркестъра.

За първи път на врачанска сцена ще излязат диригентът и композитор Любомир Денев-син, вдъхновител на редица млади български музиканти в съвместните им изяви с филхармония „Пионер“, на сцени като  Музикферайн -Виена, Концертхаус Берлин, зала "България".

Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България.

Събитието е на 1 декември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.

По думите им Kyoto Jazz Massive е движеща сила на световната джаз и електронна музикална сцена вече повече от 30 години, а сега музикантите гостуват у нас, подкрепени от мощния звук на групата Echoes Of A New Dawn Orchestra, разширявайки тяхната визия от джазфънк, броукън бийт до соулфул хаус, космически груув и всичко между тях.

Проектът Kyoto Jazz Massive е основан от братята  Шуя и Йоши Окино и открит от Джайлс Петърсън. Завръща се на европейската сцена след петнадесетгодишна пауза, празнувайки своя 30-ти рожден ден с нов материал и нов състав.

През 1994 г. излиза първата им продукция - компилация, озаглавена Kyoto Jazz Massive V.

Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.

Събитието е на 20 ноември в зала „България“.

Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).

ТВОРБИТЕ

Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 милиона долара), предаде Пи Ей мидия/ДПА.

Електрическата китара "Футурама" е купена от Харисън, когато той е 16-годишен чирак електротехник през 1959 г. Инструментът е изплатен на 44 вноски, след като майка му подписва договор за покупка на изплащане в музикалния магазин на Франк Хеси в Ливърпул.

Китарата беше продадена на търг на "Джулиънс окшънс" в Нашвил, Тенеси, за над 1 милион британски лири (1,27 милиона долара) - двойно по-висока сума от предварителната й оценка. 

Мартин Нолан, изпълнителен директор на тръжната къща, каза, че сумата поставя световен рекорд за най-висока продажба на китара на Джордж Харисън.

"Емблематичната "Футурама" на Харисън - една от най-важните ки

Не обръщаме внимание на човешката душа, а тя боледува много често. Това каза Димитър Туджаров-Шкумбата.

На 12 октомври в Joy Station той ще представи спектакъла си „Смях ли бе да го опишеш – 120 години не стигат“, посветен на 70-годишнината от рождението му и 50 години на сцена.

Според Туджаров човешката душа боледува от всичко ненормално за един нормален човек. По думите му това са агресията, нищетата, болестите, отношенията. Напоследък много неща я нараняват, а лекарството е смехът, смята той.

Представлението с разкази от лични преживявания и наблюдения върху случки от заобикалящата ни среда  част от „Междузвездното турне на Шкумбата и приятели“, започнало на 1 април.

„Много изненади ще има за приятелите в Joy Station“, каза Шкумбата.

По думите му в програмата участват артисти от различни музикалн

Под диригентската му палка ще се представи цигуларят Стоимен Пеев, който печели първите си конкурси още като ученик във Варненското музикално училище и участва в програмата на „Концертхаус“ - Виена.

Двамата ще гостуват на врачанска сцена на 5 септември в съвместен концерт със Симфониета-Враца от цикъла „Майстори на цигулката“. 

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

С концерт на групата D2, която тази година отбеляза 25-годишнината си, и с изпълненията на „Апогей“ на централния площад на Свищов премина първата вечер на септемврийските празници "Свищовски лозници". 

Публиката се забавлява с изпълненията на музикантите от D2 Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали). Те изпълниха едни от най-обичаните песни в българската музика като „Ледено момиче”, „100 години“, „Две следи“, „Аз те искам“ и получиха бурни овации. Бандата благодари за топлото посрещане на свищовската публика.

Свищовските музиканти от група „Апогей“ изпълниха песни от своя самостоятелен албум и представиха новата си песен за първи път. Изпълненията им бяха аплодирани от събралата се публика.

"Свищовски лозници" започн

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.

Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата. 

Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов. 

По думите на автора албумът се разпространява във всички платф

„Концертът е за меломани, страхотна музика, много предизвикателна. Ще предложим „Концерт за цигулка“ на Александър Глазунов, изпълняван заедно с изключителния Стоимен Пеев, който е един от любимите ми цигулари, и „Шехерезада“ на Николай Римски-Корсаков - едно произведение за оркестър от солисти“, разказа Любомир Денев – син.

Той допълни, че много се радва, че директорът на симфониетата Христо Павлов е прегърнал идеята за този концерт, защото са малко оркестрите в България, които могат да го изпълнят, и във Враца е един от тези оркестри.

Пеев допълни, че "Концерт за цигулка" на Глазунов му е любимо произведение от времето, когато е бил ученик, но сега за първи път ще го изпълни с оркестър. Той разказа и за началото на своята музикален път.

„С цигулката започнах късно и съвсем случайно, на 11 години. Имах един сън, че свиря на цигулка, отидох при майка ми и казах. Тя го прие точно като сън, аз обаче продължих да настоявам, че искам да свиря. Купиха ми цигулка, като мислеха, че с това ще приключи, но аз продължих да повтарям, че няма да се науча сам да свиря и ми взеха учител. И така тръгна стъпка по стъпка“, каза Пеев.

В момента Стоимен Пеев гастролира като солист на редица оркестри в страната и чужбина. От 2011 г. е концертмайстор в прочутия камерен ансамбъл „Софийски солисти“, а от 2014 г. до 2022 г. е и първи цигулар на квартет „София“. През 2022 г. защитава докторска дисертация в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“, а от 2023 г. е главен асистент в катедра „Струнни инструменти“, съобщават от Симфониета - Враца в каталога си за концертен сезон лято-есен 2024 г.

Диригентът и композитор Любомир Денев - син вече 14 година дирижира филхармония „Пионер“. Освен това създава оркестрации за London Musical Theatre Orchestra, прави авторска музика, включително и филмова, а в момента работи по нов мюзикъл, сподели самият той. Започнал с пианото като петгодишен, завършил с този инструмент музикалното училище при Иван Дреников.

По думите му това е била страхотна среща в живота му, но най-голяма следа в развитието му е оставил Колин Метерс от Лондонската кралска академия, когото определя като „невероятен преподавател, който не крие занаята“. 

Следващата съвместна изява с Пеев ще е в средата на ноември, с оркестъра на Българското национално радио, разказа маестрото. Като солист Стоимен Пеев ще свири „Концерт за цигулка и оркестър“ от Веселин Стоянов.

Концертът по думите на цигуларя рядко се свири, защото е много труден и не е изпълняван много десетилетия. В програмата са включени още пиесата от Ценко Минкин „Заливът Тронос“ и музиката от филма „Време разделно“ на Георги Генков. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.